Haber Detayı
21 Kasım 2019 - Perşembe 12:43 Bu haber 5113 kez okundu
 
“Depozito Zirvesi 2019” İstanbul da Yapıldı
TÜÇEM Çevre Eğitimi ve Atık Yönetimi Derneği ve RELOOP Çevre Platformu’nun ortak organizasyonu ile Türkiye, Orta Doğu, Balkanlar ve Türk Cumhuriyet’leri Bölgesinde bir ilke imza atıldı.
GÜNDEM Haberi
“Depozito Zirvesi 2019” İstanbul da Yapıldı

Türkiye'de tek kullanımlık içecek ambalajlarının Depozito İade Sistemi’ne geçiş politikaları ve en iyi uygulamalar konulu Depozito Zirvesi 2019 uluslararası boyut kazanarak 10 Ekim 2019 tarihinde Barcelo Hotel Taksim İstanbul da yapıldı.  

 

Zirve’nin açılış konuşmalarını evsahibi TÜÇEM Derneği Başkanı Aynur Acar ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Recep Akdeniz yaptı.

 

Aynur Acar; “Bölgede Bir İlke İmza Attık”

 

TÜÇEM Derneği’nin İklim Değişikliği Eylem Planları kapsamında önemle ele aldığı ve

•             “Kentlerdeki Atıklardan Kaynaklı Metan Gazı Salımını Azaltmak”

•             “Karadan Kaynaklı Denizlere Ulaşan Ambalaj Atıklarının Yarattığı Kirliliğin Önüne Geçmek”

•             “Köy, Kasaba ve Şehirlerdeki Derelerin ve Akarsuların Maruz Kaldığı Çöp Kirliliğini Önlemek”

•             “Çevre Kirliliğinden Kaynaklı Deniz, Dere ve Akarsularda Yaşayan Canlı Türlerinin Yaşama ve Üreme Hakkını Korumak”

•             “İnsan Kaynaklı Ambalaj Atıklarının Ormanlara, Piknik Alanlarına ve Doğaya Atılmasına Engel Olmak ve Canlıların Yaşam Haklarını Korumak ve Orman Yangınlarına sebep olacak Çevre Kirliliğinin Önüne Geçmek”

•             “Çevre Kirliliği Yaratan Ambalajlardan bir Ekonomik Değer Yaratmak”,

•             “Temiz Ambalaj Temiz Hammadde sloganıyla Sanayiciye Hammadde Sağlamak”

•             “Atık İthalatı”nı minimize etmek”

•             “Eğitimlerle toplum bilincinin yaygınlaşmasını sağlamak ve kaynağında ayrıştırmayı teşvik etmek”

öncelikli olmak üzere tüm Atık türlerini yöneten TÜÇEM Kadınları Depozito İade Sistemi’nin Türkiye’ye uygulanacak olan en güzel ve en elzem proje olacağı düşüncesinden hareketle “Depozito Zirvesi 2019” için çalışmışlardır” dedi.

 

TÜÇEM Derneği Başkanı Aynur Acar açılış konuşmasının devamında;

Bölgesel olarak bir ilk olan Depozito Zirvesi 2019 yoğun kayıt ve katılımla büyük ilgi görmüştür.

Kanada, Brüksel, Almanya, Norveç, İngiltere, Yunanistan ve Türkiye’den katılan konusunda profesyonel konuşmacılarımız ile de takdir ve beğeni almıştır.

Zirve, Türkiye’nin bazı illerinden, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan ve Balkanlardan gelen katılımcılar tarafından da son derece başarılı bulundu. Komşu arap ülkelerinden de sunumlar talep edildi.

 

Böyle bir etkinliğe, Depozito İade Sistemi gibi bir konuya bölgemizde öncü olmak gurur verici. Dünya’nın gidişatı iklim değişikliği ile kontrol altına alınamaz boyuta gelmiştir. Allah tüm canlılara bu evrende görevler vermiş, tüm canlılar görevlerini hakkıyla çevreye zarar vermeden yaparken, evrene en büyük ihaneti yapan insanoğlu çevre kirliliğinin en büyük sebebidir. İnsanın neden olduğu, çevreye ve doğaya gelişi güzel her yere attığı çeşit çeşit ambalajlar doğada yok olmayıp, doğal alanlarımızı, kıyılarımızı, denizlerimizi ve hatta denizleri aşarak okyanuslarımızı had safhada kirletmiştir.

 

Aynur Acar; “Denizlerden Artık Balık Yemiyoruz, Plastik Yiyoruz”

 

Acar, bu seneki İstanbul Bıenal’inin konusunda da “7. Kıta” olarak adlandırılan okyanusun göbeğinde biriken ve bir kıtayı oluşturan plastik ambalajlar ele alınmıştır. Okyanusda oluşan bu plastik adası zaman içinde tüm canlı türlerini yavaş yavaş yok etmeye başlamış, denizdeki canlıları ve ekosistemi oksijensiz bırakarak her geçen gün daha da büyük zararlar vermeye devam etmektedir. Küresel Isınmanın sebep olduğu iklim değişiklikleri ve artan hava sıcaklıkları da illerimizi olumsuz etkilemektedir. Mahsulümüzde üretim düşüşleri, göllerimizde kurumalar, yeraltı sularımızda çekilmeler ve ormanlık alanlarımızda yeterli yağış alamayan ağaçlarımızın telef olmasına kadar uzanmıştır sorunlar.

 

Diğer taraftan kazanç sağlamadığı düşüncesiyle ormanlık alanlara atılan ve bazı illerimizde bilinçli olarak cam toplayıcıları tarafından ormanın göbeğine dökülen cam ambalajlar ile içinde su kalmış pet şişeler de orman yangınlarına neden olmaktadır. Bunlardan öte söylenecek çok konunun var olduğunu hepimiz gayet iyi biliyoruz. Burada hepimize birey olarak sorumluluklar düşmektedir.

 

TÜÇEM Derneği Kadınları olarak tüm atık türlerinin disiplinli bir şekilde yönetilmesi işini ülkemize ilmek ilmek işlemeye çalışıyoruz ve yaklaşık 15 yıldır olduğu gibi çalışmaya ve ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz.

 

Depozito İade Sistemi’de bu çalışmaların en önemli ayağıdır. 7. kıta nedeniyle tüm dünya ülkeleri eş zamanlı olarak bu sisteme yönelmişlerdir. ABD’si eyaletler bazında Depozito iade sisteminde revizyon yaparken, Avusturalya’sı eyaletlerinde bölge bölge yaygınlaştırmaya devam etmektedir. Avrupa ülkelerindeki sistemler ise gözden geçirilirken ve iyileştirilmeye çalışılırken, son teknolojilerle sistemini yeni kurmuş  Norveç, Litvanya, Estonya, Finlandiya gibi ülkeler de örnek çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çekmeye başlamışlardır.

 

Türkiye olarak da “TÜDİS Türkiye Depozito İade Sistemi” için senaryolaştırılan modelleri de takip ediyor ve ülkemiz için en iyi modelin kurgulanması için destek vermeye çalışıyoruz. Ümid ediyoruz ki, ülke, toplum, evren, ve çevre yararına en verimli ve sürdürülebilir bir model kurulur ve hedef doğrultusunda hammadde sağlanır ” dedi.

 

Depozito Zirvesinin 1. Oturumunda Reloop Platformu CEO’su Clarissa Morawski, “AB Mevzuatı”, Avrupa Şişelenmiş Sular Federasyonu (EFBW) Sürdürülebilirlik Direktörü Ermis Panagiotopoulos, “İçecek kapları için verimli toplama ve sınıflandırma sistemleri çağrısı” ve Deutsche Umwelthilfe Döngüsel Ekonomi Proje Müdürü Henriette Schneider de “Almanya’da tek yön ve doldurulabilir doldurma sistemleri” üzerine sunumlarını yaptılar.

 

Zirvede öğle yemeğinden sonra yapılan 2. Oturumda da INFINITUM Genel Müdürü Kjell Olav Maldum “Norveç depozito sistemi ve En iyi döngüsel ekonomi örneği”, Eunomia Araştırma ve Danışmanlık Çevre Politikası ve Ekonomi Müdürü Chris Sherrington “Ulusal depozito iadesi sistemi uygulama modelleri”,

 

Tomra Devlet İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Wolfgang Ringel “Depozito iade sistemi, yüksek oranda ambalaj toplamaya nasıl yardımcı olabilir?” ve İTÜ Öğretim Üyesi, TÜDİS Proje Koordinatörü Prof. Dr. Erdem Görgün de “Türkiye de mevcut durum ve Türkiye için uygulanabilir sistem koşullarını anlama” başlıklı sunumlarını yaptılar.

 

Zirvenin son oturumunda yer alan tartışma panelini ise İsbak A.Ş. Ar-Ge Müdürü Hakan Çelik yönetti. Tüm konuşmacıların yer aldığı tartışma Panelinde de  “Sürdürülebilir ve kapsayıcı bir depozito mevzuatı oluşturma”, “Politikalar ve ekonomik araçlar”, “Çevreye ve ekonomiye faydalar” ve “Toplama hedefleri, plastik yasak ve diğer faktörler”in tartışıldığı Panel ile zirve kapanış konuşmalarıyla tamamlandı.

 

Depozito Zirvesi 2020 Hazırlıkları Başladı

 

TÜÇEM Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Acar, Depozito Zirvesi 2019 sonrası gelen olumlu dönüşler doğrultusunda 2020 zirvesi hazırlıklarına şimdiden başlanmış olduğunun da belirtti.

 

Hedefimiz “Sürdürülebilir Bir Kaynak Yönetimi”ne Ulaşmaktır

 

Aynur Acar, hedeflerinin “Atık Yönetimi”nden çıkıp “Sürdürülebilir Bir Kaynak Yönetimi”ne ulaşmak olduğunu, TÜÇEM Kadınlarının her birinin bir Atık türünü yöneten uzmanlık alanına sahip olduğunu ve her atık türü için ayrı ayrı büyük faaliyetler gerçekleştireceklerinin de altını çizdi.

 

Kanun Değişiklikleri İle Çalışmalarımıza Yön Veriyoruz

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Recep Akdeniz de konuşmasında “10 Aralık 2018 tarihinde Resmi gazetede ilan edilen Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” 7153 kanun no ile 29 Kasım 2018 tarihinde kabul edilmiştir. Bakanlık olarak bu çerçevede çalışmalara yön vermekteyiz dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜÇEM, Çevre Eğitimi ve Atık Yönetimi Derneği, Depozito Zirvesi 2019, ne
Yorumlar
Haber Yazılımı