Haber Detayı
03 Temmuz 2020 - Cuma 10:50 Bu haber 666 kez okundu
 
İmamoğlu’ndan Köylülere ‘Heyet’ Sözü
GÜNDEM Haberi
İmamoğlu’ndan Köylülere ‘Heyet’ Sözü

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sancaktepeʹye ziyarette bulundu. İmamoğluʹnun ilçedeki ilk durağı, Yunus Emre Mahallesiʹndeki İBBʹye ait kreş inşaatı oldu. İmamoğlu, yapımı büyük oranda tamamlanan kreşle ilgili İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslanʹdan bilgi aldı.

 

İTFAİYE MÜDÜRÜʹNDEN ‘FATİH TABLOSUʹ TEŞEKKÜRÜ

 

İmamoğlu, kreş incelemesinin ardından yürüyerek Yenidoğan İtfaiye İstasyonuʹna geçti ve personelle sohbet etti. Sohbet sırasında İmamoğlu ve İstasyon Müdürü Nurettin Engin Otman arasında, ünlü İtalyan ressam Gentile Bellini tarafından yapılan ve geçtiğimiz günlerde Londraʹda gerçekleştirilen müzayedede İBB tarafından satın alınan Fatih Sultan Mehmet tablosuyla ilgili ilginç diyaloglar yaşandı. Otman, “İstanbulʹa çok güzel bir eser kazandırdınız. O gün aklıma bir şey koydum. 1972 yılında, İBBʹnin reklam amaçlı çıkarttığı bir mendil var. Koleksiyon meraklısıyım. Size takdim etmek istiyorum. Tarihe çok büyük bir değer verdiniz. Çok önemliydi Fatih Sultan Mehmetʹin tablosu” sözleriyle memnuniyetini dile getirdi.İmamoğlu ise “Değeri sonradan anlaşılacak. Dünyada 3 tane vardı. Birini getirmiş olduk. Zaten ikisi gelmez. Çünkü birisi, milli galerilerinde İngilizlerin, biri de Dohaʹda bir sergide” yanıtını verdi.

 

“3.5 MİLYON FİDE DAĞITTIK, ÜRÜN VERMEYE BAŞLADI”

 

İmamoğlu, ilçedeki son etkinliğini, Paşaköyʹde köy kahvesinde gerçekleştirdi. Paşaköy Muhtarı Şaban Korkut, dere havzasından hayvancılığa, alt yapı sorunlarından İETT otobüsü taleplerine kadar birçok sorunla ilgili İmamoğluʹnu bilgilendirdi.İmamoğlu, “Burada köy yaşamını korumak istemeniz ayrı bir nimet. Bu, her zaman rastlanmaz bir durum. Köy yaşamını koruma çabası, bütünlükçü olmalı. Biz, bunun yanında olacağız. Muhtarım, çok güzel bir özet yaptı bize. Köylerle özel olarak ilgileniyoruz. Bu mevsimin başlangıcında, 3,5 milyon adet fide dağıttık. Şu anda ürün vermeye başladı. Bazı köylerin topladığını biliyorum. Hatta 11 Temmuzʹda minik bir şölenimiz bile olacak bir köyümüzde” ifadelerini kullandı.

 

“ÇİFTÇİYİ DESTEKLEYECEĞİZ”

 

Bunun İstanbulʹda ilk defa yapılan bir şey olduğunu dile getiren İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı; Dağıttığımız fidelerden, belki de çiftçimiz 13-14 milyon lira para kazanacak baktığınızda. Belki daha fazla piyasanın o günkü koşullarına göre. Bunu niye söylüyorum? Çiftçiyi destekleyeceğiz. Hayvancılığı da destekliyoruz. İhtiyacı olan çocuklarımıza süt dağıtıyoruz. Bu sütümüzü 2,5 aydır, Çatalca ve Silivri ilçelerinden alıyoruz. İstanbulʹun köylüsünün ürettiğini, İstanbulʹdaki çocuğumuza dağıtıyoruz. Salgın hastalık döneminde süt eriştirdiğimiz çocuklarımızın sayısı 115 bine ulaştı. Bütün bu bakışımız şundan: ‘Köyü nasıl var edebiliriz, nasıl koruruz, nasıl güzelleştiririz? Ürettiğini en kolay nasıl sattırabiliriz? Nasıl aracı oluruz.

 

“ADIMLAR ATACAĞIZ”

 

Tuzlaʹda, süresi dolan bir mezbaha var, o mezbaha üzerinden yine belediyemiz olarak bu bölgede hayvancılığın daha koordineli olmasıyla ilgili adımlar atacağız. Bir özel şirkette. Biz, bunu kamu lehine kullanmak niyetindeyiz. İnşallah, süresi dolduktan sonra bu niyetimizi hayata geçireceğiz. Bu veya buna benzer, köyünüzü ilgilendiren her hususu kayda almak adına, sistemli bir çalışma yapmak adına hazırlığımız olacak.

 

“EN GEÇ 2 HAFTA İÇİNDE EKİBİMİZ GELECEK”

 

Sıralanan problemlerle ilgili birimlerden kişileri bünyesinde barındıran bir heyet oluşturacağını belirten İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; Bu heyeti, en geç 2 hafta içinde yollayacağım. Ekibimiz gelecek, muhtarımız ve sizlerle çalışacak. Bu söylediklerinizi not alacak. Bazı sorularınıza ve sorunlarınıza da cevap verecek. Ben de o süreci takip edeceğim. Ben, onlara şunu söyleyeceğim: ‘En kısa vadede hangi konuları çözeceksiniz, en azından bu yaz döneminde neleri halledebilirizin bana raporunu getirinʹ diyeceğim. Orta ve uzun vadede yapılacakları da ayrıca bir rapor olarak bana ulaştıracaklar. 15 Temmuzʹa kadar en geç, sizinle bu heyeti buluşturacağım.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İBB, Ekrem İmamoğlu, çiftçi, köylü, İstanbullu,
Yorumlar
Haber Yazılımı