Haber Detayı
03 Mayıs 2019 - Cuma 09:47 Bu haber 366 kez okundu
 
Sakine Sayar, Çocuk İstismarı Geleceğimize Yapılmış Bir Saldırıdır
Çağdaş Kadınlar Derneği Başkanı Sakine Sayar geçtiğimiz günlerde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle bir basın açıklamasında bulunurken, çocuk istismarı üzerine de dikkat çekici uyarılarda bulundu.
YAŞAM Haberi
Sakine Sayar, Çocuk İstismarı Geleceğimize Yapılmış Bir Saldırıdır

Çağdaş Kadınlar Derneği Başkanı Sakine Sayar basın açıklamasına Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü ile başlayarak; "Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir" dedi.

 

İstanbul Küçükçekmece’de yapılan çocuk istismarına da değinen Sayar; “Çocuk ihmali de istismarı da geleceğimize yapılmış bir saldırıdır. Küçük yüreklerin taşıyamayacağı kadar ağır bir yüktür. Çocukken yaşadığımız travmalar yetişkin olduğumuzda ortaya çıkan davranış bozukluklarıdır. Masumiyeti bir çocuğun bakışlarında bulabilirdik eskiden, şimdi o gözlere bakamıyoruz bile. Gülmeyi çocuklar icat etti bizler tüketiyoruz” dedi.

 

Cinsel istismar olaylarının 2002’den beri yüzde 434 arttığına, sadece 2018 yılında 440 kadının öldürüldüğü, 317 kadın ve çocuğun cinsel istismara uğradığına dikkat çeken Sayar, 26 çocuğumuz ise öldürüldü. Bu sayılar resmi kayıtlarda yer alan rakamlar. Araştırmalara göre 3 kız çocuğundan, 5 erkek çocuğundan biri cinsel istismara uğruyor. Her 3 evlilikten biri çocuk evliliği. Türkiye çocuk evliliklerinde dünyada ilk 10’un içinde yer alıyor” dedi.

 

Sayar, “Koruyamadığımız her çocuk bizim suçumuzdur. Göstermelik kurulan komisyonlar, kapatılan dosyalar, iyi hal indirimleri ve boş laflar istemiyoruz artık. 9-10 yaşındaki çocuklara evlenebilir fetvaları, bir kereden bir şey olmaz söylemleri ve 12 yaşı çocuk olma sınırı kabul eden demeçleri sapık zihniyetler söylemiştir. Çocuk gelin yoktur. Bu iki kelime yan yana bile insan olanı rahatsız eder. Çocuk saflığın ifadesidir, tecavüz gibi iğrenç bir olayın içinde olamaz. Olsa olsa sapık insan, hasta ruh, susan toplum, göz yuman ahlak, çanak tutan sistem vardır! Bizler her şeyden önce çocukları için endişe duyan anneler ve babalarız. Toplumun kanayan yaralarına ilaç olmaya gönüllüyüz. İnanıyoruz ki çocuklar çağdaş olacak, kadınlar çağdaş olacak, Türkiye çağdaş olacak” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çağdaş Kadınlar Derneği, Sakine Sayar, Ne Güncel, güncel gündem,
Yorumlar
Haber Yazılımı