Yazı Detayı
13 Kasım 2018 - Salı 14:06 Bu yazı 354 kez okundu
 
Köpek Kisti
Mine ACUN
mineacun@gmail.com
 
 

Sokak köpeklerinden bulaşan kist hastalığı en az kuduz kadar tehlikeli ve bulaşıcıdır. İç ve dış parazitlere karşı aşılanmayan sokak köpekleri ölümcül kist hastalığına sebep olur, sinsice ilerleyen ve belirti vermeyen bu hastalık akciğer, karaciğer ve beyinde kist oluşturarak organları tahrip eder.

Halk arasında 'köpek kisti' olarak bilinen kist hidatike köpeklerin bağırsaklarında bulunan 'echinococcus' paraziti sebep olur.Bu parazit hayvan dışkısıyla etrafa yayılan yumurta, doğrudan köpekle temas ve köpeğin dışkısının bulaştığı çiğ yenen meyve ve sebzeler yoluyla insana bulaşır. Köpek kisti olarak bilinen karaciğer kist hidatiği, hayvandan insana geçen ve ölüme kadar götürebilen ciddi bir hastalık. Karaciğer kist hidatiği insandan insana bulaşmıyor ancak, sarılıktan ölümcül alerjik reaksiyonlara kadar birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Hastalığın tedavisi ile yalnız ameliyatla mümkün. Hastalık, 75-80 karaciğerde yerleşir. Olay nerede olursa olsun , parazitin yerleştiği yerde giderek büyüyen içi basınçlı bir sıvı ile dolu kist oluşur. Kistler en sık karaciğer ve akciğerlerde görülürler. Nadiren dalak, karın zarı (periton), böbrek, kemik, göz yuvası, beyin, kalp ve yumurtalıklara da yerleşebilir. Karaciğer yerleşiminde karnın sağ üst kısmında ağrı, bulantı, kusma ve bazen kaşıntı, sarılık gibi belirti görülür. Akciğer tutulumunda solunum sıkıntısı, öksürük, ağızdan kan gelmesi ve göğüs ağrısı olabilir.

Diğer organ ve sistem tutulumlarında da bu bölgelere ait tablolar ortaya çıkar. Örneğin kafa içi tutulumlarda; baş ağrısı, kusma, şuur kayıpları görülebilir. Kalp tutulumunda kalp ritim bozuklukları, enfarktüs bulguları, hatta kalp duvarında yırtılma olabilir. Kemik tutulumlarında kırıklar olabilir. Kist patladığında alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir.

Kist hastalığı genelde sinsice ilerler ve pek belirti vermez. Kist erken fark edilip alınmadığı taktirde karaciğer, akciğer ve beyni tahrip ederek ölüme sebebiyet verebilir, kist teşhisi genelde başka şikayetler sonucu yapılan tahlil ve görüntüleme sonucu fark edilebilmektedir.

Sokak köpekleri ve evde beslediğimiz köpekler mutlaka iç ve dış parazitlere karşı aşılanmalıdır. Günümüz de Türkiye'nin neredeyse bütün şehirlerinde insanlar sokak köpekleri ile iç içe yaşıyor ancak, aşısız köpekler şehirlerin cadde ve sokaklarında dışkılıyor. Bu dışkı kuruyarak toza karışıyor ve solunum yoluyla halk sağlığını tehdit ediyor. Bu sebeple belediyeler yol, kaldırım ve asfalt kadar sokak köpeklerinin aşılanmasına özen göstermeli.

Hastalıktan korunmak için;

* Köpek ve kedilere mümkün olduğu kadar çiğ et verilmemelidir.

* Kişisel temizlik kurallarına dikkat edilmeli, içme ve kullanma suları temiz olmalı, çiğ yenen sebze ve meyveler bol su ile iyice yıkandıktan sonra tüketilmelidir.

* Kesilen veya ölen hayvanların kist bulunduran organları köpeklerin ve diğer etçil hayvanların ulaşamayacağı şekilde gömülerek bertaraf edilmelidir. Özellikle kurban bayramlarında bu hususlara daha çok dikkat edilmelidir.

* Köpekler yılda dört kez iç parazitlere karşı ilaçlanmalıdır.

* Köpekler gezdirilirken etrafa dışkılamaları halinde dışkıları alınarak poşete konulmalı, ağzı bağlandıktan sonra çöpe atılmalıdır.

* Parazit mücadelesi yapılmadan serbest dolaşan köpeklerin okşanması ve sevilmesi sırasında parazit yumurtaları ellere geçebilir. Bu şekilde kirlenen ellerin yıkanmadan ağza götürülmesi ile parazitin yumurtası alınır. Bu nedenle, özellikle çocukların köpeklerle temasından sonra ellerini bol su ve sabunla yıkamaları sağlanmalıdır.

 
Etiketler: Mine Acun, veteriner, kist hidatike, kuduz, sokak köpeği,
Yorumlar
Haber Yazılımı