Haber Detayı
02 Temmuz 2020 - Perşembe 00:44 Bu haber 2294 kez okundu
 
Ali Koç Açıkladı: ʹAnlaştık...ʹ
SPOR Haberi
Ali Koç Açıkladı: ʹAnlaştık...ʹ

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç gündemle alakalı açıklamalarda bulundu. 

 

ˮDİĞER BRANŞLARDA BAŞARILI İŞLER YAPTIKˮ

 

Sportif açıdan diğer branşlara da bakalım. Futboldan başka bir şey duymak istemiyorlar biliyorum ama Fenerbahçe Spor Kulübü. Futbolla birlikte 8 branşımız var. Son iki senede nispeten güzel işler oldu. Kadın Basketbol Takımımız olağanüstü başarılara imza attı. Masa tenisi, kürek, yüzme, boks her yerde Türkiye şampiyonlukları, madalyalar ve rekorlar kırarak 2 sene geçirdik. 

 

ˮŞAMPİYONLUK VADETMEDİMˮ

 

Ben hiçbir zaman şampiyonluk vadetmedim. Değişim, dönüşüm projesidir dedim. Sistem bir gecede oturmuyor. İlk yıl yaşadıklarımız sistemin yerleştirmesini geciktirdi. Her türlü değişimin sisli dönemleri vardır. Biz bu sisli dönemlerden geçiyoruz. Dersler aldık.ˮ

 

ˮGELİRLERİMİZİN 80ʹİ BANKALARA GİDİYORˮ

 

Bizim finansal borçlarımızın dışında da borçlarımız var. Sponsorluk dışında bütün gelirlerimiz banklara gidiyor. 80ʹi bankalara gidiyor. Biz bu gelirleri elde edemeden 2 seneyi çevirdik. Finansal borçlarımızın 347ʹden 308 milyon euroʹya indirdik. Ahmet Nur Çebiʹnin dediği gibi bu sistemi döndürecek hiçbir iş adamı yok Türkiyeʹde. 

 

ˮLİG BİTER BİTMEZ HOCAMIZI AÇIKLAYACAĞIZˮ

 

ˮHiçbir şey tescil edilene kadar olmuş değildir futbolda. Biz 102 günü hoca aramadan geçirmişiz gibi tenkit ediliyoruz. Biz her şeyde tenkit ediliyoruz. Belki de Türk spor medyasında hiçbir başkan bu kadar saldırıya uğramamıştır. Biz çok çalıştık, biz de arzu ederdik kalan 8 haftada yeni bir hoca getirelim, Türkiyeʹyi tanısın diye. İki tür hoca vardır, bir tanesi yaşı ileri, hikayenizi satın alacak, tecrübeli, olgun belli bir marka olmuş. Veya genç hoca, dinamik, başarı isteyen, başarıya aç, kariyer merdivenlerini çıkmak isteyen, Fenerbahçeʹyi kariyer fırsatı olarak görecek. Buradaki başarılarıyla başka yerleri hedefleyecek. Bir hocaya odaklandık, anlaştık. Süper Ligʹde sezon bitince yeni hocayı açıklayacağız. Emre Belözoğluʹnun karar verilmiş hocayla ilgili fikri var.

 

ˮTRANSFER AÇIKLAMASI"

 

Benim bilgi dahilimde Juan Jesus yok, geçen sezon bakmıştık ona. İsimleri kenara koyarsak profillere bakalım. Sol bek sıkıntımız var. 4 futbolcumuzun kontratı bitiyor, biri gitti zaten Isla. Kruse gitti. İki tane net hızlı kanat oyuncusuna ihtiyacımız var. Diğerleri de kim gidecek kim gelecek onlara bağlı. Maaş yükünü de azaltmamız lazım. Pandemi fırsatı olacak. Pandemi bir fırsat kesinlikle yaratacak. Altyapıya transferlerimiz de olacak.

 

ˮMURIQI İLE İLGİLENENLER VARˮ

 

Vedat Muriqi ile ilgilenenler var. Her oyuncunun bir değeri vardır. Ben Vedatʹın gitmesini istemiyorum. Vedat da sağ olsun karakter gösteren bir isim. Çocukluktan beri Fenerbahçeli. Kupalar kaldırdıktan sonra ayrılmasını isterim.

 

ˮKRUSE HAYATININ POKERİNİ OYNADIˮ

 

ˮMax Kruse hayatının pokerini oynadı. Bizim ona borcumuz, pandemi dönemiyle alakalı. Anladığım kadarıyla avukatlardan çeşitli telkinler de almış, riskli demişler ama ʹBen riski severimʹ demiş. Biz belki de Almanyaʹnın yetenekli bir oyuncusunu aldık ama disiplinsizdi. Bence bu ona pahalıya mal olacak. En önemli yatırımımızın karşılığını aldık mı, hayır. Miha Zajc ailevi olaylarından ötürü izin istedi, çocuk birkaç günlüğüne gitti. Neymiş efendim o da ayrılıyormuş. Luiz Gustavoʹnun menajeri geldi, neymiş o da ayrılıyormuş...ʹʹ

 

ˮ5-6 OYUNCUYLA BELLİ NOKTALARA GELDİKˮ

 

ʹʹTransferde bonservissiz ya da kiralayabileceğimiz isimlere yöneliyoruz. Bu anlamda 5-6 futbolcuyla belli noktalara geldik. Birkaç yere daha oyuncu bakmamız lazım. Toplam kaç transfer olacağı birkaç haftaya netleşir. Biz Türk oyunculara ağırlık veriyoruz. Türkiyeʹyi bilen yabancı oyunculara önem veriyoruz. Genç-tecrübeli karışımını iyi yapacağız.ʹʹ

 

ˮGALATASARAY İLE GERİLİM YAŞAMADIKˮ

 

Mert Hakan Yandaşʹın transfer edilip edilmediğiyle ilgili soruya Ali Koç, ˮBizim tarzımızı gördünüz, tescil olmadan ne bir hoca, ne bir transfer yapmadık. Transfer ettik, edeceğiz, konuşuyoruz demiyoruz.ˮ dedi.Bu transfer konusunda Galatasaray ile gerilim yaşayıp yaşamadıklarına dair gelen soruya, ˮGalatasarayʹla Mert Hakan konusunda bir gerilim yaşamadık. Fenerbahçe - Galatasaray zaman zaman gerilim de yaşar, her zaman dost kalacaktır. Bunlar hayatın olağan akışında olan şeyler. Biz bir yerin kontratlı oyuncusu ile o yerin izni ve bilgisi olmadan herhangi bir görüşme yapmadık. Avrupaʹda bu var, Türkiyeʹde de olması lazım, sözleşmesinin bitimine 6 ay kala imza attırılabiliyor. Bir sezon sonra kontratı bitecek bir oyuncuyla ayartma olarak görüşmedik.ˮ ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ali Koç, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı,
Yorumlar
Haber Yazılımı