Haber Detayı
29 Nisan 2021 - Perşembe 11:27 Bu haber 125 kez okundu
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soyluʹdan Thodex Açıklaması
GÜNDEM Haberi
İçişleri Bakanı Süleyman Soyluʹdan Thodex Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yurt dışına kaçtığı tespit edilen kripto para platformu Thodexʹin kurucusu ve yöneticisi Faruk Fatih Özerʹin yakalanması için 4 ülkeye ekip gönderildiğini belirterek, ˮKırmızı bültenle yakalandığı zaman bu ülkelerin önemli bölümüyle iade anlaşmamız var. İnşallah yakalanacaktır, iade de almış olacağızˮ dedi. Yatırımcıların ˮThodexˮ adlı kripto para borsasındaki hesaplarına erişemediği ve şirket sahibinin yurt dışına kaçtığı yönündeki ihbar üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Arnavutlukʹa gittiği tespit edilen şirketin kurucusu ve yöneticisi Özerʹin yakalanmasına ilişkin yürütülen çalışmalar hakkında NTV canlı yayınında bilgiler veren Soylu, şu ana kadar gözaltı kararı verilen 82 kişiden 77ʹsinin yakalandığını, hala gözaltında olanların bulunduğunu ve sorgulamalarının devam ettiğini söyledi.

 

ˮDÖRT ÜLKEYE EKİP ÇIKARDIKˮ

 

Olayın hemen ardından ilgili adli birimlerce söz konusu kişi hakkında kırmızı bülten çıkarılması yönünde karar verildiğini ve bu kararın gece yarısı Interpolʹe iletildiğini anlatan Soylu, Interpolʹün de ertesi gün 10.00ʹda Özerʹin yakalanması için kırmızı bülten yayınladığını aktardı. Arnavutluk İçişleri Bakanlığı ve polis teşkilatı ile görüştüklerini, ayrıca yerinin tespit edilmesi için internet üzerinden teknik takip yapmaya çalıştıklarını ifade eden Soylu, ˮBu konuda karşılıklı Arnavutluk makamlarıyla değerlendirmemiz sürdü. Onun üzerine onlardan da izin almak suretiyle 4 ülkeye ekip çıkardık. Ve bu ülkelerde şu anda ekiplerimiz varˮ dedi.

 

ˮİADE ANLAŞMAMIZ VARˮ

 

Karadağʹdan Kosovaʹya kadar Arnavutlukʹa komşu ülkelere de ekipler gönderildiğini vurgulayan Soylu, ˮKırmızı bültenle yakalandığı zaman bu ülkelerin önemli bölümüyle iade anlaşmamız var. İnşallah yakalanacaktır, iade de almış olacağız.ˮ diye konuştu. Konuyla ilgili soruşturmanın sürdüğüne işaret eden Soylu, yatırımcıların 2 milyar dolar dolandırdığı iddiası üzerine, bu rakamın para piyasaları için büyüklüğüne işaret ederek, bu konuda bilirkişilerin de çalıştığını ve kendisinin de ˮAcaba bir ekonomik sansasyon mu oluşturmak istiyor birileri diye?ˮ şüpheye düştüğünü anlattı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Süleyman Soylu, Thodex
Yorumlar
Haber Yazılımı