Haber Detayı
19 Haziran 2021 - Cumartesi 15:57 Bu haber 546 kez okundu
 
İstanbul Depremi Korkuttu
GÜNDEM Haberi
İstanbul Depremi Korkuttu

İstanbul'da AFAD açıklamasına göre 3.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Kartal açıkları olan deprem yerin 7 kilometre derinliğinde oluştu.

 

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden ise bugün saat 15.07'de gerçekleşen İstanbul depremi ile ilgili yapılan açıklamada depremin büyüklüğünün 4.2 olduğu ve merkez üssünün Sultanbeyli olduğu kaydedildi.

 

Prof. Dr. “Bu Tür Etki Genellikle Çok Yakın Depremlerde Olur"

 

Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, yaptığı açıklamada, "Bir gümbürtü şeklinde ve masanın sallantısı şeklinde htim. Bir eşya düşmüş gibi etki yaptı. Bu tür etki genellikle çok yakın depremlerde olur. Eğer deprem uzaksa yer sarsıntısı hissedersiniz. Yakınsa da ayaklarınıza biri sanki balyozla vuruyormuş gibi bir his olur. Büyüklüğü konusunda iki tane farklı değer var, yer konusunda da farklılık var ama İstanbul’a çok yakın bir noktada olduğu belli. AFAD’ın verdiği haritada Pendik-Kartal civarları görünüyor. Fakat burada bildiğimiz kadarıyla karada bir fay söz konusu değil. Pendik-Tuzla arası bir fay var ama bunun da aktif olup olmadığı tartışmalı" ifadelerini kullandı.

 

NTV'ye konuşan Tüysüz, Pendik-Tuzla arasındaki faya işaret ederek, "Böyle bir fayın büyük deprem üretme potansiyeli yok. Genelde küçük deprem üretebilecek bir şey. Onun da aktif olup olmadığı konusunda yeterli bilgi söz konusu değil. Çünkü fay büyük ölçüde yerleşim yerlerinin içerisinden gidiyor. Onun için de zerinde çok detaylı yapılmış çalışmalar yok. Bu deprem Kartal-Pendik civarında ise bu fayda kuşkulanmak gerekir. Ama başka yerde de olma ihtimali var" diye konuştu.

Naz Tuana DOĞDU

Kaynak: (neguncel) - ne güncel haber Editör:
Etiketler: İstanbul, Depremi, Korkuttu,
Yorumlar
Haber Yazılımı