Haber Detayı
19 Nisan 2019 - Cuma 17:02 Bu haber 5130 kez okundu
 
Karaköy Bölgesi Turizmin Yeni Merkezi Oluyor
TOURMAG Turizm Dergisi’nin güncel yeni sayısı yayınlandı.
TURİZM Haberi
Karaköy Bölgesi Turizmin Yeni Merkezi Oluyor

TOURMAG Turizm Dergisi’nin güncel yeni sayısı yayınlandı. Yüzyılları geride bırakan limanı ile bankerlerin ve bankaların semti olan Karaköy bölgesi, İstanbul’un yeni turizm merkezi olmaya hazırlanıyor. Bu konuyu kapak dosyası olarak sayfalarına taşıyan dergi içeriğinde birbirinden ilginç haberler bulacaksınız.

IVANA ZEREC: İSTANBUL BENİ HEYECANLANDIRAN BİR KENT

Diplomat olmayı ideal olarak belirleyip, hayallerinin peşinden koşarak hedefine ulaşan Hırvatistan’ın İstanbul Başkonsolosu Ivana Zerec; “Napolyon’un ‘Dünya tek ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu’ sözünü, İstanbul’da yaşamaya başlayınca daha iyi anladım. İstanbul beni heyecanlandıran bir kent” dedi.

TURİZMİN BİRLEŞTİRİCİ, BÜTÜNLEYİCİ GÜCÜ

Geçtiğimiz ay Malta’da “Akdeniz’in Yıldızları” mottosu ile gerçekleşen Akdeniz Turizm Forumu’nda bir kez daha turizmin birleştirici ve bütünleyici bir gücü olduğuna vurgu yapıldı.

KUZEY KIBRIS’A FIJET DOPİNGİ

Bu yıl 1,5 milyon turist ağırlamayı hedefleyen KKTC’de turizm adına önemli gelişmeler var. Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu (FIJET), resmi yönetim kurulu toplantısını KKTC’de yaparken, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) da iş birliği protokolü imzaladı.

BOSNA HERSEK, TURİZMDE DÜNYAYA AÇILIYOR

Orta Avrupa ve Balkanlar’ın tarihi değerleri yanında yeraltı zenginlikleriyle de bilinen ülkesi Bosna Hersek, şimdilerde turizmde dünyaya açılıyor. Toplumlarda huzur ve barış ortamının turizmde sıçramalara yol açtığının, bunun da maddi ve kültürel anlamda gelişim ve genişleme yarattığının farkına varan yöneticiler; “Turizm, turizm, turizm” mesajı veriyor.

TURİZMDEN İYİ HABERLER GELİYOR AMA İŞ BİRLİĞİNE MUHTACIZ

Hürriyet Ege Bölgesi Temsilcisi Deniz Sipahi, “Turizmden iyi haberler geliyor” başlığı altında bir yazı kaleme aldı. SKAL International İzmir Kulübü Başkanı Emre Gezgin ise; “Turizmde iş birliğine muhtaç konumdayız. İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İTO, FIJET, TÜRSAB Ege, İZKA, EGE Turizm Derneği temsilcileriyle gerçekleştirdiğimiz istişarelerin neticesinde, ortak iş birliği platformu kurulması konusunda prensip kararı aldık” şeklinde konuştu.

CENNET KÖRFEZİN CENNET ADASI; SEDİR

TOURMAG Yazarı Yiğit Uygun, Gökova’nın doğu kıyısında yer alan Kedrai Antik Kenti’nin içinde büyülü güzelliklerle bezenmiş Sedir Adası’nı, bu kez “Kaptan” kimliğiyle yazdı. Sonunda dayanamadı ve ekledi: “Ülkemiz çok ama çok güzel. Ahhh bir de kıymetini bilsek…”

SAFFET EMRE TONGUÇ’TAN ADIM ADIM AMMAN

Bir başka TOURMAG Yazarı Saffet Emre Tonguç, Amman’ı kaleme alırken az kullandığı “keşke” kavramına yer verdi: “2018’de aldığım en doğru seyahat kararlarından biri, şimdiye kadar hep ertelediğim Ürdün’ü nihayet görmek oldu. Belki hem yakın hem vizesiz oluşu nedeniyle ‘Nasılsa giderim’ diyerek pas geçtiğim bir ülkeydi ama ‘Keşke daha önce gelseydim’ dedirtti.”

CANLI YAŞAMI, SICAKKANLI İNSANLARI İLE VALENCIA

Ünlü gezgin Serda Büyükkoyuncu da TOURMAG’in bu sayısında Valencia’yı yazdı: “İspanya deyince iki mimar aklıma geliyor. Biri, 19. yüzyıl Barselona’sını taçlandırmış olan Antoni Gaudi, diğeri ise 21. yüzyıl Valencia’sına imza atan Santiago Calatrava. İki şehir de mimariye meraklı turistler için hazineler saklıyor içlerinde; biri geleneksel, diğeri ultra modern dönemin eserlerini sunuyor ziyaretçilerine…”

PERİ BACALARI, GİZEMLİ TÜNELLER, YERALTI ŞEHİRLERİYLE KAPADOKYA

Büyüleyici bir ay manzarası izlenimi veren arazi yapısı, bahar güneşinde ürkütücü mesajlar veren peri bacaları, eski uygarlıkların izlerini barındıran volkanik vadiler… Melih Uslu, gizemli tünellerden oluşan yer altı şehirleri ile sizi Kapadokya’yı keşfetmeye çağırıyor.

YAPRAK GÜRDAL, DALYAN’I YAZDI

“Caretta carettaları, kral mezarları ve eşsiz doğası ile karşınızda DALYAN” diyen Yaprak Gürdal; “Cennet ülkemde beni etkileyen öyle çok yer var ki… Bunlardan biri de Köyceğiz Gölü ile Akdeniz’i birleştiren ana kanal üzerinde bulunan Dalyan” ifadelerini kullandı.

KUZEY KUTBU’NA AÇILAN KAPININ ANAHTARI; SVALBARD

Melih Daşgın, ilginç destinasyonlar bölümünde Kuzey Kutbu’na açılan kapının anahtarı Svalbard’ı yazdı: “Ötesi Kuzey Kutbu, ötesinde yaşam yok. Kışın doğmayan, yazın batmayan güneşin oyun oynadığı, kuzey ışıklarının tepesinde dans ettiği, ‘soğuk’ kavramının yetmediği, kutup ayılarının anavatanı… Böyle başladık biz de Svalbard’a plan yapmaya.”

YEDİ BÖLGEDEN TURİZM HABERLERİ

TOURMAG Turizm Dergisi sayfalarında Türkiye’nin yedi bölgesinden turizm haberleri bulacaksınız. Antalya, Bodrum ve Kapadokya turizm bölgelerinden ise özel haberlerimizi İngilizce olarak okuyabileceksiniz. TOURMAG Turizm Dergisi’ni kitabevlerinden temin edebilir, (0532) 266 82 43 nolu telefondan sipariş verebilir veya Turkcell Dergilik uygulamasından online versiyonunu okuyabilirsiniz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Karaköy, Bölgesi, Turizmin, Yeni, Merkezi, Oluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı