Haber Detayı
12 Mayıs 2021 - Çarşamba 11:41 Bu haber 545 kez okundu
 
15 Nisan Dünya Sanat Günü 2021 Altın Aslan Onur Ödülleri
YAŞAM Haberi
15 Nisan Dünya Sanat Günü 2021 Altın Aslan Onur Ödülleri

Türk sanatçı ve Ulusal Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) Başkanı Bedri Baykam, International Associations of Art (IAA), (Türkçe:Uluslararası Sanat Derneği)'ın 2011 yılında Meksika'da yapılan Genel Kuruluna Türkiye temsilcisi olarak katılmıştır. Baykam, toplantıda Leonardo da Vinci'nin doğum günü olan 15 Nisan'ın “Dünya Sanat Günü” olarak kutlanmasını önerdi. Bu öneri çoğunluk oyuyla, her yıl 15 Nisan tarihinde World Art Day (WAD) olarak kutlanılması kararı alındı.

 

Kısaca Leonardo da Vinci'nin doğum günü olan 15 Nisan tarihinin Dünya Sanat Günü olarak kutlanmasının UNESCO tarafından “Uluslararası UNESCO Dünya Günü” olarak kabul edilmesi, Bedri Baykam’ın 2018 yılında AIAP/ IAA Dünya Başkanı olmasından sonra başlattığı girişimler sonucu, 2019 yılı Kasım ayında yapılan UNESCO Genel Konferansında kararlaştırıldı. 

 

118E Altın Aslan Lions Kulübü ile İstanbul Sanat Kültür ve Turizm Derneği 12 Nisan 2021 tarihinde sahiplerine takdim edilmek üzere, 7 sanat alanında ve 2 özel kategoride ALTIN ASLAN ONUR ÖDÜLÜ verilmesini kararlaştırılmıştır. Altın Aslan Lions Kulübü Başkanı Vedat Akdamar ödül kategorilerini ve ödüle değer görülen kişi ve kurumları şu şekilde açıklamıştır:

 

SANATA EVET ÖZEL ÖDÜLÜ – TAMER LEVENT, PROF. DR. TÜRKER KILIÇ

1. RESİM – EKREM KAHRAMAN

2. FOTOĞRAF – İSA ÇELİK

3. SİNEMA – ENGİN AYÇA

4. TİYATRO – RASİM ÖZTEKİN

5. EDEBİYAT – EROL TOY

6. MÜZİK – ÜMİT TOKÇAN, NAZİRE SAVRAN, TURHAN TAŞAN

7. OPERA-BALE – SUAT ARIKAN

 

SANATA DESTEK VEREN STK – İFSAK, BASAD (BAKIRKÖYLÜ SANATÇILAR DERNEĞİ), TARSUS KÜLTÜR GİRİŞİMİ İNİSİYATİFİ – 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Altın Sanat Ödülleri, lions,
Yorumlar
Haber Yazılımı