Yazı Detayı
29 Nisan 2020 - Çarşamba 00:06 Bu yazı 1113 kez okundu
 
65 Yaş Üstü Bireyler Evde Stresten Uzak Bir Dönem Geçirmeli
Gülcan SEVİL
 
 

Her 40 saniyede bir kişinin felç geçirdiğini ve felç geçirenler arasında da her üç dakikada bir kişinin yaşamını yitirdiğini yapılan araştırmalar doğrultusunda ortaya konmaktadır. Nörolojik hastalığı olanlar açısından COVID-19'u değerlendirerek, "Belirtmek gerekir ki nörolojik hastalığı olup, bağışıklık sistemini etkileyecek ve kendi öz bakımını ihmal etme olasılığı olan kişiler riskli grubunda yer almaktadır.

 

Koronavirüs riskinin Alzheimer, Parkinson ve ağır inme hastalarında oluşan riskin, normal kişilerden daha fazla olduğu bilinmektedir.

 

"Parkinson, Alzheimer ve ağır inme hastaları, öz bakımları zayıf hastalardır. Hareket kısıtlılığı ve sakatlık nedeniyle bağışıklık sistemleri daha zayıftır. Dolayısıyla enfeksiyona daha yatkın haldedirler. Diğer epilepsi, multiple skleroz (MS) gibi hastalıkları olanlar da böyle bir risk artışı yok fakat toplumla aynı riski taşıyor olmaları mümkündür. Ancak Kovid-19'a yakalanan nörolojik hastalarında nörolojik yakınmaların kötüleşebileceğini akılda tutmak gerekir. Nörolojik hastalar, Kovid-19 pozitif tanısı aldıklarında bu olgularda epileptik nöbetler ve ayrıca MS hastalarında tablo kötüleşebilir. Bunun nedeni ise bağışıklık sisteminin bozulması ve enfeksiyon olmasıyla vücutta bir stres reaksiyonu yaratarak nörolojik tabloyu kötüleştirir."

 

“TETİKLEYİCİ HASTALIKLARIN VARLIĞINDA İNME SIKLIĞI ARTIYOR”

 

Koronavirüs tablosunda da birtakım riskli hasta grupları var ki aslında aynı risk grupları inmedeki tetikleyici hastalıklardır. Bunlar, diyabet, hipertansiyon, kalp hastalığı, atriyal fibrilasyon gibi kalp ritim bozuklukları hem inme hem koronavirüs için risk oluşturuyor. Öte yandan Çin kaynaklı çalışmalarda, koronavirüs öyküsü olan kişilerin yüzde 36'sında nörolojik yakınmaların gözlendiği bildirildi ve COVID-19 tanısı alan olguların yüzde 6'sında inme kliniği gözlenmiştir.

 

İnmenin en çok 55 yaş üstünde görüldüğü gibi İnme olguları için yüzde 30 olguda sebep bulunamaz ve hiç tetikleyen risk faktörü yoktur. Ancak yakın dönemde inme geçiren kişilerde vücut yaşanılan tabloya bağlı streste olacağından (her tür şiddetli hastalık vücut için bir stres kaynağıdır) kortizol düzeyleri yüksektir ve bu da bağışıklık sistemini olumsuz etkileyeceğinden virüse yakalanma riski yüksektir.

 

Hipertansiyon, kalp hastalığı, ritim bozukluğu, diyabet gibi risk faktörleri beraber olduğundan ve bu tabloların kendileri de koronavirüs enfeksiyonu için risk taşıdığından, inme olguları da aynı risk oranını taşımaktadır. İnme geçiren bir kısım olguda sakatlık oranı yüksek olması nedeniyle yürüyemediklerinde veya yatağa bağımlı olduklarında kendi öz bakımları da yeterli olmayacağı için bağışıklık sistemi zayıf olacaktır ve bu durum özellikle 55 yaş üstü olgularda daha belirgindir. Yaşlılarımızın, evde geçirilen zamanlarında beyinlerini rahatlatmaları ve daha mutlu hmesi için mutlaka yapacak bir şeylerimiz vardır. Özellikle kriz dönemlerinde başkalarına yardım etmek için kendimizi daha güçlü hissederiz ve dayanışma bilincimiz daha fazladır.

 

"EVDE GEÇEN ZAMANLARIMIZDA, ÖNCELİKLE VÜCUDUMUZA VE RUHUMUZA İYİ BAKACAĞIZ’’

 

Evde geçen zamanlarımızda, öncelikle vücudumuza ve ruhumuza iyi bakacağız, evde olsak da sağlığımızı tehlikeye atmayacağız. Düzenli şekilde ellerimizi yıkayacağız, ev halkıyla temas mesafemizi bir metreden uzak tutacağız. Ancak bu mesafeyi korurken çocukları ya da torunları ile aynı evi paylaşan hasta yakınlarımıza ise minik bir öneri olarak burada saydığımız hasta gruplarında yer alan yaslılarımızın bu suretçe kaygı ve streslerini yönetmelerine yönelik sizlere de görevler düşmektedir. elinizden gelebildiğince diliniz döndüğünce yaslı hastalarımıza iyileştirici psiko terapi süreçlerinde de destek olunması gerekliliğini hatırlatmak isterim. Yeterli uyuyacağız, normal saatinde kalkacağız, sağlıklı besinler tüketeceğiz ve hareket etmeye devam edeceğiz. Alanımız dar olsa da pes etmeyeceğiz. Yoga veya egzersiz aletlerini kullanarak hareketler yapılabilir. Oturduğunuz yerden kalkıp gün boyu sık sık olmakla beraber veya tercihen iki saatte bir 10 dakika evin içinde dolaşılabilir bir önceki yayınımda sizlere önerdiğim nefes egzersizlerini yapabilirsiniz. Sağlık telefon ve televizyon karşısında geçirilen zamanı azaltmaya gayret edin. Beyninizi çok fazla ve gereksiz bilgi ile doldurmak hem aşırı yormanıza hem de endişe ve korkuya kapılmanıza neden olacaktır.

 

Sağlıkla, Mutlulukla Gelecek Güzel Günlere…

 

 
Etiketler: COVID-19, koronavirüs, makale, Gülcan Sevil,
Yorumlar
Haber Yazılımı