Yazı Detayı
29 Temmuz 2021 - Perşembe 19:19 Bu yazı 386 kez okundu
 
Bağırsak Beyin Döngüsü
Uzm. Dr. Nur TOPÇU
 
 

"Ölüm kalın bağırsakta başlar..."

İlya Meçnikov

   

Tıbbın ilerlemesi sayesinde geçen yüzyıldan bu yana birçok hastalık tedavi edilebilir durumdayız. Kolera difteri çiçek gibi hastalıklar ya direk tedavi ediliyor ya da bazıları artık hiç rastlanmıyor. Diğer kronik hastalıklar ise bir oranda kontrol edilebilse de fonksiyonel tıp bakış açısıyla kökene inme ihtiyacı doğmuştur. Ancak beyinle ilgili problemlerde durum biraz farklı. Otizm dikkat eksikliği ve hiperaktivite, duygu durum bozuklukları, migren, depresyon, multiplle skleroz(MS) ,Parkinson, Alzheimer, beyin sisi gibi durumlarda ne yazık ki çaresiz kalmaktayız.

Yirminci yüzyılda tıp bölüm yani gastroenteroloji kardiyoloji, endokrinoloji, nöroloji vb. diye ayrıldı. Ancak resmin tamamına bakmak yirmi birinci yüzyılda fonksiyonel tıp bakış açısıyla mümkün oldu. Yani her parçayı ayrı ayrı ele almaktansa bütünü görüp aralarındaki bağları kontrol ederek yaklaşmak çözülemeyen problemlere çözüm olanağı getirdi.

Bu bütünlük içinde çözümsüz gibi görünen beyne ait problemlerin aslında bağırsaklarımızla ilgili olduğu ortaya çıkması gerçekten birçok kişiye olanaksız gibi göründü. Ancak bağırsaklarımızda bulanan bakterileri ve onların dengesinin bozulması beyin dâhil birçok dengeyi de bozmakta.

BU DENGEYİ BİRLİKTE ANLAMAYA VE DERSİNİZ?  

 

 

 
Etiketler: Uzm. Dr. Nur Topçu, makale, beyin, bağırsak,
Yorumlar
Haber Yazılımı