Yazı Detayı
12 Mayıs 2021 - Çarşamba 18:53 Bu yazı 183 kez okundu
 
Bireylerde İnme Sonrası Görülen Klinik Semptomlar
Uzm. Gülcan SEVİL
 
 

Afazili bireylerin yaşadıkları zorluklar, sadece dil bozukluğu ile sınırlı değildir.

 Dil ve iletişimin ötesinde, afazi; bireyin kimliğini profesyonel ve sosyal kişiliğini etkileyen bir sorundur.

 Afazinin, yetişkinlerde en yaygın rastlanan dil bozukluğu olduğu, kişisel deneyimleri doğrudan etkileyen bireysel bir iletişim problemi ve aynı zamanda da bir aile sorunu olduğu savunulmaktadır.

Afazili bireylerin yaşamlarıyla ilgili çalışmalarda, inme sonrasında afazili bireylerin okuma, yazma, konuşma ve işitsel anlamalarının etkilendiği ve bu nedenle telefonda konuşma, gazete okuma, televizyon izleme gibi günlük aktivitelerde sorun yaşadıkları belirtilmiştir.

Günlük aktiviteler ile ilgili bu sorunlar onlar için, sosyal izolasyonu, yalnız kalma isteğini ve yakın ilişkilerine mesafe koyma gibi sonuçları beraberinde getirir.

Afazili bireyin ve ailesinin yaşadığı bu sorunlar afazinin şiddeti, oluş zamanı ve üzerinden geçen süreye, felçli ve afazili kişinin duyusal ve fiziksel katılımına, psikolojik ve diğer ihtiyaçları fark etmesine, sosyal destek ve rehabilitasyon almasıyla ilişkili olabileceği gibi, bakan kişilerin yaşına, cinsiyetine ve eğitimine göre de değişiklik gösterebilir.

Afazili bireylerin çoğu hayatlarının geri kalanında iletişim yetersizliğiyle baş başa kalırlar.

O zamana kadar önemsenmeyen dil becerisindeki değişikliğin olumsuz etkileri, afazik kişiler ve yakınları tarafından iletişim durumlarında değişiklikler, kişisel ilişkilerde değişiklikler, hislerin kontrolünde zorluk, fiziksel bağımlılık, otonomi kaybı, aktivitelerde kısıtlanma, sosyal iletişimin azalması, yalnızlık, sosyal hayatta değişiklikler, damgalanma ve negatif hisler (irritasyon, stres, sinirlilik, anksiyete) şeklinde bildirilmiştir.

Ayrıca, afazili kişiler, korku, anksiyete, şaşkınlık, umutsuzluk, öfke, komiklik, eziklik, izolasyon, şok, utanma ve zaman ilerledikçe çekilme ve güven azalışı gibi çeşitli duygusal tepkiler de verirler.

 
Etiketler: Bireylerde, İnme, Sonrası, Görülen, Klinik, Semptomlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı