Yazı Detayı
29 Mayıs 2021 - Cumartesi 22:22 Bu yazı 4735 kez okundu
 
Blokchain ve Yeni Dönem Finansman Borsası Coinler
Muratcan ÇETİN
 
 

Hikâye aslında şöyle başlıyor: Gerçek kimliği/kimlikleri hakkında tüm dünyada farklı sansasyonların öznesi olmuş Satoshi Nakamoto rumuzlu kişi ya da kişiler, “Bir finansal kuruma ihtiyaç duymadan kişiler ya da kurumlar arası elektronik para (değer) transferi ve ödeme nasıl yapılır?” sorusuna cevap arıyorlar.

2008 yılında yazdığı/yazdıkları bir “White Paper” ile de meşhur kriptopara Bitcoin’in, para piyasalarına ilk adımını atmasını sağlıyorlar.

Kripto para birimi gerçek para birimleri gibi merkez bankaları tarafından basılmaz veya üretilmez. Varlıkları dijital dünya üzerinde başlayan ve devam eden ve bilgisayar ağları üzerinde işlem gören, değeri genellikle küresel olarak kullanıcıları tarafından arz ve talep dengesi ile belirlenen, kayda değer bir topluluk tarafından değeri kabul görmüş ortak bir para birimidir. Bitcoin kripto para birimleri içinde en ünlü olanıdır. Ancak Bitcoin dışında Ethereum, Litecoin gibi sayıları 700’ü aşan (güncelleme: şu anda sayı 1.300'ü geçti) farklı kripto para birimi (altcoin) bulunmaktadır. 

İki kişi ya da kurum arasında “değer” transferinin, aracısız olarak yapılmasını sağlayan Blok Zinciri (blockchain) teknolojisi ile söz konusu teknolojinin finans ve bankacılık sektörüne olan ve olması muhtemel etkileri daha da arttı.

Bloklardan oluşan zincir yapıdaki Blockchain (Blok Zinciri), şifrelenmiş işlem takibini sağlayan dağıtık yapıdaki bir veri tabanı sistemidir. Para transferlerinde her adım bir bloğu oluşturur. Örneğin göndericinin adı, gönderilen tutar gibi bilgilerden her biri bir bloktur. Transfer işlemi esnasında oluşturulan bu bloklar şifrelenir, asla değiştirilemez ve kırılamaz hale getirilir. Bu bloklar tüm ağdaki herkese dağıtılır ve herkeste aynı şifreli bilgiler bulunur. Blockchain’ in merkeziyetsizleştirilmiş olma prensibi bu teknolojiye dayanır. Blok üzerindeki bilgiler sadece üzerlerinde belirtilen alıcı ve satıcı tarafından işlenebilir. Bunun yanı sıra Blockchain teknolojisi şeffaftır, isteyen herkes şu ana kadar birikmiş blokları inceleyip onları gözden geçirebilir.
Bitcoin merkezi olmayan kendi Blockchain ağ yapısı üzerinde işlem gördüğü için iki kişi arasındaki Bitcoin transferlerinde üçüncü bir kişiye gerek duymaz. Bu bankalar veya finans kurumları olmadan dileyen herkesin, dünyanın her yerinde, dilediği zaman hiçbir ücret ödemeden Bitcoin transferi yapmasını mümkün kılar.
Ayrıca Bitcoin belirli bir teknoloji ile üretildiği için her saat üretilebilecek Bitcoin miktarı ve toplam olarak üretilebilecek Bitcoin miktarı bellidir. Sisteme karşılıksız (ki burada karşılık bilgisayarların işlem gücü ve harcanan zamana bağlı elektrik maliyetidir) Bitcoin eklenmesi mümkün değildir. Bu durum Bitcoin’i dünya üzerindeki hiçbir devletin kontrol edemediği, manipüle edemediği bağımsız bir ortak değer haline getirir. Bu yüzden Bitcoin özeldir.

 

 
Etiketler: Muratcan Çetin, ekonomi, makale, finansman
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı