Yazı Detayı
21 Mayıs 2021 - Cuma 23:47 Bu yazı 170 kez okundu
 
Depremde Engellileri Unutma
Dilek BAYRAKDAR
 
 

 

Engelli bireylerin sorun ve taleplerine karşı toplumsal duyarlılığının artırılması amacıyla her yıl 10-16 Mayıs Engelliler Haftası olarak kutlanmaktadır.

Ülkemizde yaklaşık 9 milyon engelli yaşadığı tahmin edilmektedir. Olası bir Afet anında yakınları ve refakatçileri ile birlikte yaklaşık 20 milyon civarında kişinin etkilendiği düşünülmektedir.

Engelli bireylerin Acil durum ve depremler karşısında daha savunmasız oldukları ortaya koymaktadır.

Yaşanılan birçok depremde Engelliler nüfusun ölüm oranının engelli olmayanlara oranla iki kat daha fazla olduğunu göstermiştir.

Engelli bireyler depremde tahliye, müdahale ve toparlanma çalışmalarının ulaşmaması nedeniyle daha fazla etkilenmektedirler.

Bu nedenle Afete Hazırlık çalışmalarında Engelli Bireylere ve yakınlarına yönelik Afet öncesi, anı ve sonrası çalışmalar yapılmalıdır.

Bu çalışmalar Engel gruplarına göre ayrı, ayrı yapılmalı ve engelli bireylere ait güncel veri tabanı oluşturulmalıdır.

Engelli bireylerin Yaşam alanları ve tahliyeye durumları göz önüne alınarak mekânları tasarlanmalıdır.

Yapısal ve yapısal olmayan riskler engelli bireyin tüm yaşam alanları için (ev, iş yeri, okul) belirli aralıklarla tatbikatların yapılarak olası depremlere karşı hazırlıklı olunmalıdır.

Deprem öncesi Engelli Bireyler için hazırlanması gerekenler

Aile Afet Planı, Acil durum Sağlık kartı, Acil durum Belgeleri, ilk Yardım ve Afet Çantası

Acil durum Sağlık Kartı; Kurtarma ekibinin engelli kişileri bulduğunda tahliye etmeleri gerekirken kişiler hakkında sağlık bilgilerini öğrenmelerini sağlar. Kullandığı ilaçlar ve cihazlar vb.

Acil Durum Bilgi Kartı; Aile Kimlik Kayıtları, Tapular, Hasta raporları, Tıbbi cihazların belgeleri, Engelli bireyin ve ailenin kullandığı ilaçların listeleri.

Aile Afet Planı; Aile bireylerin olası bir deprem sonrası engelli bireyi bulabileceği noktalar önceden kararlaştırmalı ve aile ile tatbikatlar yapılmalı.

Deprem öncesinde Engeli bireyin afet anında ve sonrası için yardım alabileceği destek ağı oluşturulmalı.

Deprem anında Engellilerin hayatlarını kurtarabilecek erken uyarı sistemleri, bilgi ve iletişim teknolojilerin kullanılması ayrıca önem taşımaktadır.

Deprem anında öncelikle panik olmamaya çalışılmalıdır. Düzenli yapılacak tatbikatlar paniği engelleyecektir.

Depremin durumuna göre güvenli bir pozisyon (çök, kapan, tutun)alınmalı ve deprem anının geçmesi beklenmelidir.

Daha sonra bölgeyi tahliye edip toplanma alanına gidilmeli ve destek ağındaki kişilerle iletişime geçirilerek yetkililerin talimatlarını dinlemelidirler.

 Unutulmalıdır ki Engelli bireylerin Afetler karşısında daha savunmasız olduğundan hak ve ihtiyaçları daha fazla ele alınarak Afet risklerini azaltılabilir.

 

 

 

 
Etiketler: Dilek Bayrakdar, makale, engelli, deprem,
Yorumlar
Haber Yazılımı