Yazı Detayı
12 Mayıs 2021 - Çarşamba 18:05 Bu yazı 171 kez okundu
 
Kitap Okumanın, İnsan Ruhundaki Mucize Etkisi
Uzm. Pelin ÖZAYDIN / Klinik Psikolog
 
 

Gidemediğimiz yerlere gitmek, uzak ülkelerdeki insanları tanımak, onların hayatını anlamak, yaşamlarının içine bakmaktır kitap okumak.

Hiç yaşamadığımız bir acıyı bir insanın nasıl yaşadığını, duygularını, hislerini anlamak, ya da hiç tatmadığımız bir mutluluğun insana neler htirdiğini, hayatını nasıl değiştirdiğini hmektir kitap okumak.

Bizim gibi düşünmeyen, bakış açıları çok farklı insanların hayata dair neler düşündüğünü bilebilmektir, birçok değişik farklı fikri öğrenmektir kitap okumak.

Geçmişimizi öğrenmek, tarihimizi öğrenmek, nereden gelip nereye gittiğimizi bilmek, atalarımızın nasıl yaşadığını, bize neler bıraktığını, bizim bunlara sahip çıkıp çıkamadığımızı öğrenmektir kitap okumak.

Bazen sadece kendi htiğimiz, korktuğumuz, üzüldüğümüz ya da mutlu olduğumuzu sandığımız şeylere başkalarının da aynı şekilde htiğini bilmektir kitap okumak.

Hiç göremeyeceğimiz, belki hayal bile edemeyeceğimiz soyut kavramların değişik bakış açılarıyla bize gösterilmesidir, hayattan uzaklaşıp bilinmeyene yolculuk edebilmektir kitap okumak.

Hayatta sadece bizim yaşadığımız yer, bizim bildiğimiz şeyler, sadece bizim yiyip içtiğimiz yiyecekler, bizim gördüğümüz hayvanlar, bitkiler, eşyalar olmadığını keşfetmektir kitap okumak.

Bazen çözemediğimiz olayların nasıl çözümlenebileceğini görmek, hayatımızla ilgili kararların esasında ne kadar doğru ya da yanlış verildiğini algılayabilmektir, iç dünyamızı keşfedebilmektir kitap okumak.

Kitap okumak çocuğumuza örnek olmak, televizyon, bilgisayar, oyun dışında yapılabilecek en güzel etkinliklerden birinin kitap okumak olduğunu canlı olarak gösterebilmektir.

Kitap okumak konuşurken söyleyecek sözünün olmasıdır, tartışmada boş değil bilerek konuşmaktır, tartışmaları her yönüyle anlayabilmektir, sosyal hayatta bir konu açıldığında o konuyla ilgili olumlu olumsuz öğeleri bilip, tartışmayı doğru yönlendirebilmektir.

Her zaman ileriye gitmektir kitap okumak, olduğun yerde durmamak, gerilememektir, sosyal hayat, teknoloji, bilim, sanat, tıp gelişir ve değişirken onunla aynı çizgide kalabilmektir.

Kitap okumak, çocuklarını kitap okuyarak yetiştirmek, cahillik yüzünden insana zarar veren davranışları durduramayan toplumların önünde, düzgün, kültürlü, her canlıya gerektiği değeri ve adaleti verebilen yeni bir nesil oluşturabilmenin tek yoludur.

Doğru ve güzel yazabilmek, akıcı ve düzgün konuşabilmek, etkili iletişim ve güzel diksiyondur kitap okumak. Çocuklarımızı kötü alışkanlık ve bağımlılıklardan korumanın, sadece teknolojiyle sınırlı, bağımlı, monoton bir hayata sürüklememenin en güzel yoludur kitap okumak.

Kitap okuyabilen bir birey, çevresinde kötü ve manipüle edici davranış ve tavırlar olsa bile, okuduğu kitaplardan adaleti, doğru davranmayı, insana saygı ve değeri, eşitliği ve adaleti öğrenecektir. Kitap okumayan kişiler sadece kendilerine söylenen şeyleri ve çevreden, televizyondan duyduklarını doğru olarak kabul eder ve uygulamaya çalışırlar. Oysa toplumlar kendi içlerinde de aynı inanç, düşünce ve bakış açısından olanlar şeklinde gruplaşmışlardır ve bu grubun dışındakilerin de fikir, bakış açısı ve davranışlarını bilmeden, karşılaştırma yapmadan neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar verek oldukça zordur.

Bütün bu nedenlerdendir ki, toplum olarak kitap okumak, çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, kitap okuyarak onlara örnek olmak, iyi nesiller yetiştirebilmek için en büyük şansımızdır.

 

Uzm. Klinik Psikolog, Aile ve İlişki Terapisti, Sağlık Yöneticisi

 

 
Etiketler: Pelin Özaydın,
Yorumlar
Haber Yazılımı