Yazı Detayı
22 Mayıs 2021 - Cumartesi 09:55 Bu yazı 310 kez okundu
 
Serbest Dalış Nedir? Nasıl Yapılır?
Süheyla AKBAŞ
 
 

Serbest dalış harici hava kaynağı (tüp) kullanmadan nefes tutarak dalış yapmak ve denizin altında tek nefesle zaman geçirmektir. Su altında nefes alıp vererek yapılan dalış türü Scuba (Tüplü) dalıştır. Tüpsüz ( serbest )dalış Dünya genelinde oldukça popüler olan bir spordur. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde de gün geçtikçe popülaritesi artmaktadır.

Yaz aylarında serbest dalış yaparak deniz altındaki güzellikleri seyredebilmek için öncelikle bir adet dalış maskesi, bir adet şnorkel ve bir çift palete ihtiyacınız olacaktır. Bu malzemelerle deniz yüzeyinde yüzerken su altını inceleyebilir, istediğiniz zaman nefes tutarak dalış yapıp su altı dünyasına adım atabilirsiniz. Serbest dalışta kullanılan tüm malzemeler nelerdir diye merak edenler için şöyle bir liste yapılabilir: Dalış Maskesi ve Şnorkel, Dalış Paleti, Dalış Elbisesi, Dalış Kemeri ve Dalış Ağırlıkları, Dalış Bıçağı, Dalış Eldiveni, Dalış Şamandırası.

Serbest dalış yapabilmek için bilmeniz ve uygulamanız gereken bazı önemli konular bulunmaktadır. Doğru Nefeslenme, Kulak Eşitleme, Ördek Dalışı, Doğru Palet Kullanımı, Maske ve Şnorkel Kullanımı. Bu tip konuları dalış kursuna giderek eğitmen eşliğinde öğrenebilirsiniz.  

Teorik olarak tüm bilgileri kavradıktan sonra maske-şnorkel ve paletinizi alıp deniz kenarında ufak denemeler yapmaya başlayabilirsiniz. İlk başlarda su üstünde yüzerek deniz altını inceleyebilirsiniz. Emin olun normal yüzmekten kat ve kat daha eğlenceli bir aktivite yapmış olacaksınız. Maske ve şnorkel kullanmayı öğrendikten sonra bir ağırlık kemeri ve kilonuza uygun olacak kadar dalış ağırlığı alıp dalış denemelerine başlayabilirsiniz.

Nefes tutmak bu sporun olmazsa olmazıdır. Çünkü su altında geçireceğimiz aktivitenin süresini su üzerindeyken aldığımız nefes ve bu nefesi su altındayken nasıl kullanacağımız belirler. Serbest dalanlar ya da zıpkın avı yapan dalıcılar su altında 1 – 3 dk arasında nefes tutarak dalış yapabiliyorlar peki nasıl?

İnsanların nefes almadan su altında belirli süreler boyunca aktivite yapmasını sağlayan ve derine inildikçe basıncın olumsuz etkilerinden bizi koruyan Dalış Refleksidir. Dalış refleksi tüm memeli canlılarda bulunur. Yunus balıkları, balinalar ve deniz kaplumbağalarına dikkat ederseniz uzun süreler deniz altında kaldıktan sonra deniz yüzeyine çıkarak nefes alıp tekrar dibe dalarlar.

Nefes tutarak su altında zaman geçirirken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Nefes tutma sürenizi çok aşarak kendinizi lütfen zorlamayın. Bu süre zamanla kendiliğinden uzayacaktır. Nefes tutmak için kendinizi aşırı zorlar ya da yeterli süre nefeslenmeden ardı ardına dalışlar yaparsanız Sığ su bayılması (Senkop: çoğunlukla dipten yüzeye doğru çıkarken 5-6 metrelerde görülür. Serbest dalış ya da zıpkınla balık avı yapanlar için en tehlikeli durumların başında gelen sığ su bayılması/senkop anında acil müdahale edilmezse sonucu kesinlikle ölümdür) görülebilir.

Ülkemizde su altı spor kültürünü yaymak ve benimsetmek amacıyla, su altı sporları ile ilgili ulusal ve uluslararası düzeyde etkinlikler düzenlemek, Uluslararası su altı sporları ve dalış etkinlikleri ile ortaklaşa eğitim, belgelendirme, denetim koşullarını oluşturan ve yönetmek amaçlarıyla 1980 yılında kurulan Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu bulunmaktadır. Her sene ülkemizde TSSF bünyesinde serbest dalış branşlarında çeşitli yarışmalar düzenlenmekte ve serbest dalıcı sporcularımız bu yarışmalara katılmaktadır. Ayrıca ülkeler çapında düzenlenen yarışmalara da ülkemizi temsilen Serbest Dalış Milli Takımına seçilen sporcularımız yarışmaktadırlar.

Tabii bu spora başlamadan önce doktorunuza danışmayı ve sağlık kontrollerinizi yaptırmayı unutmayınız.

 
Etiketler: Süheyla Akbaş, makale,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı