Yazı Detayı
29 Temmuz 2021 - Perşembe 19:05 Bu yazı 467 kez okundu
 
Türkiye’de Dalış
Süheyla AKBAŞ
 
 

Dalış, Türkiye’de en yaygın yapılan ekstrem sporların başında gelir. Hem tüplü hem de serbest dalışa elverişli rotalar, zengin deniz canlıları ve antik batıkları ile oldukça popülerdir. Kıyı bölgelerinde yoğunlaşan dalış noktalarına direkt uçuşlarla ulaşım sağlayabilir, deniz altını keşfe çıkabilirsiniz.

Antalya

Dalış denince akla gelen şehirlerin başında Antalya gelir. Eşsiz su altı deneyimini yaşamak için hemen Antalya uçuş detaylarını inceleyebilir ve bilet satın alabilirsiniz. Antalya’nın ünlü dalış noktaları havalimanına en fazla 1 saat uzaklıktadır.

Dalış denince akla gelen şehirlerin başında Antalya gelir. Eşsiz su altı deneyimini yaşamak için hemen Antalya uçuş detaylarını inceleyebilir ve bilet satın alabilirsiniz. Antalya’nın ünlü dalış noktaları havalimanına en fazla 1 saat uzaklıktadır.

Kaş

Kaş dalış noktaları su altı tarihi ve zengin sporların başında gelir. Hem tüplü hem de serbest dalışa elverişli rotalar, zengin deniz canlıları ve antik batıkları ile oldukça popülerdir. Kıyı bölgelerinde yoğunlaşan dalış noktalarına direkt uçuşlarla ulaşım sağlayabilir, deniz altını keşfe çıkabilirsiniz. deniz canlıları ile en popüler rotalar arasında bulunur. Gemi ve uçak batıkları ile bilinen Flying Fish, Kaş’ta bulunan popüler noktalardan biridir.

Kıbrıs

Tüplü ve serbest dalışların yapılabildiği Kıbrıs’ta 30 metreye kadar dalmak mümkündür. Lara Beach, Güzelyer, Amphoralar, Lahos Fred Taşları gibi noktalarda bu sporu gerçekleştirerek çeşitli deniz canlılarını görebilir, masmavi sularda Kıbrıs turu gerçekleştirebilirsiniz.

Kalkan

Kalkan da profesyonellerin dalış yapabileceği bölgeler arasındadır. Mavi Mağara, Frank Duvarı, Fırnaz Koyu ve Dolphine Reef derinlikleri değişen, gözde dalış noktalarından bazılarıdır.

Kemer

Kemer, berrak denizi ve faunası ile Antalya’nın önemli dalış noktalarından biridir. Tüplü ve serbestdalışların yapıldığı deniz altında; resifler, mağaralar ve gemi batıkları bulunur.

Fethiye

Dalyan Koyu, Kızıl Ada Feneri, Üç Tüneller ve Amphora, Fethiye’deki önemli dalış noktalarından bazılarıdır. Maksimum 30 metre derinlikte tüplü ve serbest dalış yapmak mümkündür.

Bodrum

Mağaralar ve batıklarla dolu Orak Adası, Küçük Reef, Kurt Burnu ve Delikli Mağara zengin bir canlı popülasyonu görmeyi mümkün kılar. Bölgenin farklı noktalarında 36 metre derinliğe kadar dalış yapılabilir.

Marmaris

İnce Burun Feneri, Abdi Reis Koyu, Baca Mağarası ve Kadırga Koyu gibi dalış noktaları bulunan Marmaris’te, serbest ve tüplü dalışın yanı sıra su altı fotoğrafçılığı da yaygın olarak yapılır.

Akyaka

Gökova Körfezi’nde yer alan Akyaka’nın pek çok noktasında dalış eğitimi almanız mümkündür. Özellikle yeni başlayanlar için verilen tüplü ve serbest dalış eğitimlerinden faydalanabilirsiniz.

Didim

Özellikle serbest dalışa açık çok sayıda rotanın bulunduğu Didim’de 25 metreye kadar tüplü dalış yapmak da mümkündür. Buradaki çoğu su altı bölgesi koruma altında olduğu için profesyoneller eşliğinde dalış yapılması gerekir.

Kuşadası

Akvaryum Resifi, Pamucak Resifi, Adakule Mağarası gibi dalış noktaları bulunan Kuşadası’nda 35 metreye kadar tüplü dalış yapılabilir. Bölge, resif yoğunluğu nedeniyle su altı canlıları yönünden oldukça zengindir.

Ayvalık, Balıkesir

Profesyonel dalgıçların 65 metreye kadar dalış yapabildiği Kerbela, Tokmaklar gibi noktalar antik batıkları ile popüler bölgeler arasındadır. Serbest dalışa da uygun olan noktalar ise İlyos, Melina Adası ve İncirli Adası’dır.

Gökçeada, Çanakkale

Yelkenkaya, Peynir Kayalıkları, Mavikoy, Pirinç Burnu gibi çok sayıda noktada tüplü ve serbest dalış yapmak mümkündür. Dalış noktalarının fazlalığı ve derinliğin müsait olması nedeniyle Gökçeada’da eğitimler de verilir.

İbrice Limanı, Edirne

Saroz Körfezi ve İstanbul arasında kalan İbrice Limanı, deniz altı canlılığı ile tüplü ve serbest dalış için en çok tercih edilen noktalardan biridir. İlk defa dalış yapacaklar burada bulunan çok sayıda eğitim merkezinden faydalanabilir ve deneme dalışları yapabilir.

Karaburun, İzmir

15-40 metre arası dalışların yapılabildiği Büyük Ada ve Küçük Ada’da çok sayıda doğal resif alanı bulunur. Aynı zamanda yapay resif çalışmaları da vardır. Nesli tükenmekte olan deniz canlılarından antik batıklara kadar deniz altında pek çok manzara ile karşılaşabilirsiniz.

 
Etiketler: Süheyla Akbaş, makale, dalış, Türkiye,
Yorumlar
Haber Yazılımı